Czy przeznaczenie naprawdę istnieje?

Przeznaczenie to jedna z największych zagadek ludzkości. Pomimo tego, że nikt nie potrafi potwierdzić tego, czy istnieje ono naprawdę, to wierzy w nie ogromna ilość osób. Przeznaczenie człowieka jest czymś nieodkrytym i niezrozumiałym. Pozostają nam jedynie spekulacje. Oczywiście jest wielu przeciwników tego poglądu. Warto również zwrócić uwagę na to, że wiara w przeznaczenie kłóci się z wiarą chrześcijańską. Mając wolną wolę nie możemy przerzucać odpowiedzialności za nasz los na siły wyższy. Nasze życie zależy wyłącznie od nas, a każda sytuacja jest konsekwencją poprzedniej.

Dlaczego wierzymy w przeznaczenie?

Przeznaczenie jest dla wielu osób usprawiedliwianiem porażek i niepowodzeń życiowych. Niezwykle często wydaje nam się, że nie mieliśmy żadnego wpływu na daną sytuację, a wszystko toczyło się, jakby obok nas. Oczywiście, że jest to nieprawdą. Dane wydarzenia mogą być jedynie wynikiem połączenie wielu czynników. Owszem w życiu zdarzają się sytuację, gdy naprawdę jesteśmy bezradni, jednak nierzadko wmawiamy sobie, że nic nie możemy zrobić, a prawda jest nieco inna. Wiara w przeznaczenie to jedynie wymówka na to, aby nie kierować swoim życiem mądrze i odpowiedzialnie. Powiedzenie „co ma być to będzie” nierzadko pozwala nam się odstresować i przerzucić odpowiedzialność na wyimaginowana „coś”. W konsekwencji oddajemy władzę nad naszym życiem zwykłemu przypadkowi.

Wpływ przeznaczenia na nasze życie

Przeznaczenie już od wieków nurtowało największych filozofów. Nie mamy żadnych racjonalnych dowodów na to, że ono istnieje i naprawdę wpływa na nasze życie. Oczywiście każdy samodzielnie kształtuje swoje poglądy. Istotnym jest, aby obrać drogę, która przyniesie nam satysfakcję. To każdy człowiek powinien określić, czy poddaje swoje życiu przeznaczeniu, czy też bierze je we własne ręce. Żaden człowiek nie powinien wpływać na wiarę drugiego człowieka. Jeśli uważa on swoje poglądy za słuszne, to nie powinniśmy poddawać jego rozumowani krytyce. Kwestia wiary jest bardzo delikatna, wiec powinniśmy o tym pamiętać.