Domek ogrodowy, czy blaszany garaż?

Jednym z największych wyzwań towarzyszących posiadaniu ogrodu jest problem związany z utrzymaniem panującego w nim porządku. Ogród wymaga stałej opieki pod względem opanowania rosnącej w nim roślinności, ale również rozsądnego przechowywania niezbędnych w tym celu narzędzi. O ile dbanie o ogród z punktu widzenia ogrodnika jest tematem na zupełnie inny tekst, to już domki narzędziowe da się wybrać kierując się kilkoma prostymi zasadami i wskazówkami.

Domki ogrodowe

Jako składzik na ogrodowe narzędzia można zaadaptować np. blaszany garaż lub zwykły domek ogrodowy. Przy czym jeśli zależy nam na estetyce, to z pewnością nasz wybór powinien paść na drewniane domki ogrodowe. Są one co prawda odrobinę droższe i ich ceny zaczynają się od około 3 tysięcy złotych, przy około 1300 za garaż, jednak wygląd zewnętrzny i prezencja są po prostu nieporównywalne.
Dodatkowo istnieje opinia, że garaże blaszane są trwalsze niż drewniane domki. Jest to całkowity mit. Dobrze zaprojektowany i wykonany z odpowiednich materiałów domek narzędziowy, bez najmniejszego problemu będzie dorównywał jakością blaszanemu garażowi.

Wykonanie drewnianego domku

Drewniany domek, aby był trwały, stabilny i wytrzymały powinien być wykonany z surowego drewna świerkowego, którego wilgotność nie będzie przekraczać 18%. Belki i deski powinny być łączone metodą na tzw. pióro, co zapewnia dodatkową sztywność. Grubość wykorzystanych do budowy drewnianych desek nie powinna być zbyt mała, a jako pokrycie dachowe wykorzystane powinna zostać papa lub gont bitumiczny.
Po dostawie i odpowiednim osadzeniu domku na podłożu, należy pamiętać, aby zaimpregnować i pomalować całość.maksymalnie do 48h od chwili dostawy.

Drewniane domki ogrodowe zapewniają ochronę dla naszych maszyn i narzędzi, a przy tym doskonale prezentują się w ogrodzie. Ich odpowiednie usytuowanie może albo skutecznie ukryć przed wzrokiem taki domek, lub tez ładnie go wyeksponować, jako jedno z centralnych miejsc w ogrodzie.
Jak więc widać, praktycznie pod każdym względem domek ogrodowy jest lepszym wyborem niż blaszany garaż.