Domy seniora w Polsce

Artykuł przygotowany przez Dom Opieki Seniora Edessa.

Domy seniora w Polsce to specyficzny rynek. Polska od stosunkowo niedawna zaczyna dołączać do społeczeństw starzejących się. Z tego powodu większość takich placówek, nie jest do tego bardzo dobrze przygotowana.

Jakie zmiany przynosi czas?

Sytuacja jednak zaczyna się zmieniać. Domy seniora coraz częściej zaczynają być przeludnione. A opieka, jakiej wymagają ich pacjenci, jest niewystarczająca. Małe przetłoczone pokoje seniorów, jedna łazienka na piętro pełne pacjentów, to tragiczna perspektywa i realia wielu starszych ludzi. Spora część społeczeństwa nie chce takiego końca ani dla siebie, ani dla swoich bliskich. Chcą zapewnić im godne życie, wynagrodzić ich lata pracy i opieki w młodości. Trendy te zostały wychwycone i przeanalizowane przez wielki biznes budowlany.

Co roku sytuacja się poprawia

W Polsce powstaje coraz więcej domów seniora. Budowa dużych budynków staje się opłacalna, bo powstała grupa klientów gotowych zapłacić więcej za godną starość. Pensjonaty dla seniorów, to szansa także dla rodzin skazanych na opiekę schorowanej starszej osoby. To szansa na wytchnienie. W takim zaawansowanym centrum seniora może on liczyć na większe kwatery, sale z wystawami ciekawych prac artystycznych i prywatne łazienki. Na tym nie kończy się personalizacja według potrzeb pensjonariuszy. W centrum będzie znajdował się lekarz dyżurny gotowy nieść pomoc potrzebującym pacjentom oraz zespół pielęgniarski. Mimo że część analityków twierdzi, że tylko niewielka część klientów będzie gotowa zapłacić więcej, już dziś nie brak chętnych.

Zobacz domy pomocy społecznej Edessa.