Odkurzacz centralny – mini przewodnik

Trudno dziś sobie wyobrazić nowoczesny dom bez odkurzacza centralnego. To rozwiązanie rozwieje wszelkie wątpliwości co do czystości podłóg, które mogą posiadać osoby pedantyczne, osobom, które cenią swój czas pozwoli łatwo utrzymywać ład w domu. Wszystkim zaoszczędzi noszenia zwykłego odkurzacza po schodach oraz z pokoju do pokoju – słowem, to wygodne i funkcjonalne rozwiązanie. Jaki odkurzacz centralny wybrać?

Budowa odkurzacza centralnego

Odkurzacz centralny to urządzenie, którego serce znajduje się oddzielnym pomieszczeniu, a w przestrzeni domowej widoczne są jedynie gniazdka, do których podłącza się rurę. Na system odkurzania centralnego składa się:

  • jednostka centralna,
  • rury ssące poprowadzone w ścianach,
  • gniazda ssące.

Aby rozpocząć odkurzanie wystarczy włożyć rurę z końcówką do gniazda, system uruchomi się automatycznie. Jednostka centralna umiejscowiona jest zazwyczaj w piwnicy lub budynku gospodarczym, dzięki czemu w domu jest cicho, a zanieczyszczone powietrze nie ma styczności z przestrzenią mieszkalną.

Rodzaje odkurzaczy centralnych

Przy wyborze odkurzacza centralnego należy rozważyć jaki sposób działania ma posiadać jednostka centralna, która odpowiada za pracę całej instalacji sprzątającej.

Odkurzacz centralny cyklonowy wykorzystuje siłę odśrodkową. Powoduje ona, że powietrze wiruje, wszelkie zanieczyszczenia opadają na dół zbiornika, a powietrze zostaje odprowadzone na zewnątrz budynku. Takie rozwiązanie pozwala oczyścić powietrze nawet z najmniejszych zanieczyszczeń, jego cena jest wyższa od odkurzaczy workowych.

Odkurzacz centralny workowy jest rozwiązaniem tańszym. Zanieczyszczenia trafiają do worka, który po wyłączeniu odkurzacza ląduje w specjalnym zbiorniku. Wiele mniejszych brudów musi zostać usunięte ręcznie z filtra, większe zostają oddzielone przez urządzenie. Producenci takich rozwiązań zakazują zasysania drobnych pyłków typu mąka, popiół z kominka czy gips budowlany za pomocą odkurzacza.
Wybór odkurzacza centralnego zależy od możliwości finansowych oraz od ilości i rodzaju zabrudzeń pojawiających się w domu.

Dziękujemy firmie remontowej WOKO za pomoc w przygotowaniu tego artykułu.