Kto odpowiada za czystość w miejscu pracy

Porządek i czystość w miejscu pracy to sprawa niezwykle ważna. Wpływa na efektywność pracy każdego pracownika z osobna, jak i całego biura. Warto zatem dbać o czystość w swoim miejscu pracy. Bywa jednak i tak, że często nie wiadomo kto dokładnie jest odpowiedzialny za dbanie o czystość w miejscu pracy – informują specjaliści od profesjonalnych środków czystości z www.Higma-Service.pl.

Utrzymywanie czystości przez pracownika

Każdy pracownik jest odpowiedzialny na utrzymanie czystości w swoim miejscu pracy. Musi dbać o porządek na biurku, dbać o czystość maszyn i urządzeń, na których pracuje. Nie oznacza to jednak, że pracownik ma być odpowiedzialny na utrzymanie czystości w pełnym wymiarze. Do jego obowiązków nie należy np. wycieranie kurzy, wynoszenie śmieci, odkurzanie biura. Jeśli takie obowiązki nie wynikają z umowy między pracodawcą a pracownikiem, przełożony nie możne nakazać ich wykonywania.

Odpowiedzialność pracodawcy

Za czystość swojego stanowiska pracy odpowiedzialny jest pracownik, ale za czystość w całej firmie odpowiada pracodawca. W tym celu najczęściej zatrudniane są sprzątaczki lub wynajmowane są firmy zajmujące się utrzymywaniem czystości. Mają one swoje sprawdzone sposoby na czystość.

Pracodawca powinien także zapewnić pracownikom sposoby na utrzymanie czystości. Są to na przykład segregatory, w których pracownicy mogą przechowywać dokumenty, mogą być to także szafki lub skrzynki na narzędzia. Warto także wspomnieć, że pracodawca powinien zapewnić pracownikom odpowiednie miejsce do spożywania posiłków. To także wypływa na czystość w miejscu pracy.

Przeczytaj więcej o profesjonalnej chemii hotelowej: https://higma-service.pl/chemia-do-hotelu/